طرح کنترل آلودگی هوا جایگزین طرح زوج و فرد در تهران

جایگزین طرح زوج و فرد

طرح کنترل آلودگی هوای تهران قرار است از اول تیر جایگزین طرح زوج و فرد شود. در طرح جدید ، دیگه محدوده‌ای به اسم زوج و فرد وجود نداره و این محدوده (زوج و فرد) از این به بعد با نام «محدوده کاهش آلودگی هوا» خواهد بود .
در طرح کنترل آلودگی هوا دیگه زوج یا فرد بودن پلاک مهم نیست و تمامی خودروها فارغ از پلاکشون، مجاز به رفت و آمد در این مناطق هستن، البته با شرایطی خاص :
‌‌
تمام خودروهای پلاک تهران ، ۲۰ روز و خودروهای پلاک غیر تهران ، ۱۵ روز در هر فصل اجازه دارن به صورت رایگان در این محدوده تردد کنن . تعداد روزهای مجاز هم قابل انتقال به فصل بعد نیست؛ یعنی اگر از همه‌ی این ۲۰ روز استفاده نکنید،‌ باقی‌مونده‌ش سوخت می‌شه .‌‌‌

دست‌اندرکاران طرح کنترل آلودگی هوای تهران معتقدند ایده‌ی جدیدشان منصفانه‌تر از ایده‌ی قبلی است. البته دلیل این گفته توضیحی منطقی و ریاضی‌وار دارد؛ برخلاف آنچه به نظر می رسد، تعداد روزهای زوج و فرد در طول یک فصل یکسان نیست. در نتیجه در طرح زوج و فرد عملا دارندگان خودروهایی با پلاک زوج می‌توانستند تعداد روزهای بیشتری در محدوده‌ی طرح تردد کنند و این رویه به ضرر دارندگان خودروهایی با پلاک فرد بود .

اولین گام برای همراه شدن در این طرح و جلوگیری از جریمه خودروتان ثبت نام در سامانه‌ی تهران من به نشانی my.tehran.ir و ساخت حساب کاربری مخصوص خود می باشد و در صورتی که ثبت نام انجام نشود ، در هر بار ورود یا خروج از محدوده‌ی طرح کنترل آلودگی هوا به معنی صدور یک قبض جریمه خواهد بود.

محدوده‌ی طرح کنترل آلودگی هوا همان محدوده‌ی طرح زوج و فرد سابق است . بنابراین همچنان محدوده‌ی دوم ( از شمال به بزرگراه همت، از شرق به اتوبان امام علی، از جنوب به بزرگراه بعثت و از غرب به بزرگراه چمران و نواب محدود می‌شود و تغییری در محدوده‌ی اجرای طرح ترافیک ۹۸ ایجاد نشده است .

حال اینکه بعد از اتمام تعداد روزهای مجاز و رایگان ورود به طرح کنترل آلودگی هوا با هر بار ورود به محدوده‌ی دوم ، هزینه‌ای به اندازه‌ی نصف هزینه‌ی ورود به طرح ترافیک دارد. برای محاسبه نرخ عوارض طرح ترافیک ۹۸ می‌توانید از ابزار زیر استفاده کنید.

ساعات طرح جدید کنترل آلودگی از اول تیرماه ۱۳۹۸ از شنبه تا چهارشنبه در فاصله‌ی زمانی ۶:۳۰ صبح تا ساعت ۱۹:۰۰ بعد از ظهر و در روزهای پنجشنبه در فاصله‌ی زمانی ساعت ۶:۳۰ صبح تا ساعت ۱۳:۰۰ بعد از ظهر اجرا می‌شود.

محدودیت ترافیکی در محدوده‌ی اول (محدوده‌ی طرح ترافیک) از شنبه تا چهارشنبه از ساعت ۶:۳۰ تا ۱۹:۰۰ اعمال می‌شود ولی تردد در این محدوده در روزهای پنجشنبه آزاد است.

0 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

می خواهید در گفت و گو شرکت کنید؟
خیالتان راحت باشد :)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *